Aktiebolaget Mats Berglunds MaskingrävningarAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 399 488 | 1 412 627 | 859 894 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 336 056 | 2 787 051 | 2 454 123 |
| Summa tillgångar | 3 735 544 | 4 199 678 | 3 314 017 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 630 889 | 1 023 894 | 572 764 |
| Långfristiga skulder | 1 736 695 | 1 595 395 | 1 454 095 |
| Summa skulder | 2 793 584 | 3 167 967 | 2 281 537 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 697 | 89 751 | 769 |
| Summa eget kapital | 941 960 | 1 031 711 | 1 032 480 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 4 397 000 | 5 615 000 | 3 977 000 |
| Rörelseresultat | −461 962 | 261 688 | −259 376 |
| EBITDA | 67 202 | 794 093 | 250 577 |
| Resultat före skatt | 2 676 | 112 101 | 3 758 |
| Årets resultat | 697 | 89 751 | 769 |
| Personalkostnader | 2 051 318 | 2 520 517 | 2 205 836 |
| Avskrivningar | 529 164 | 532 405 | 509 953 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 6 | 7 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Aktiebolaget Mats Berglunds Maskingrävningar
Översikt
Aktiebolaget Mats Berglunds Maskingrävningar (org.nr 556361-6753) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Skellefteå. Bransch enligt SCB: uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare (SNI 43991).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 3 977 000 kr, vilket är 29,2 % mindre än året innan (5 615 000 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,9 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 769 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 6 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 662 833 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 3 314 017 kr och det egna kapitalet 1 032 480 kr (soliditet 31,2 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.