SSM Industrifastigheter i Strängnäs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 3 456 589 | 2 286 664 | 1 451 713 |
| Summa anläggningstillgångar | 121 153 276 | 117 745 729 | 114 280 557 |
| Summa tillgångar | 124 609 865 | 120 032 393 | 115 732 270 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 5 805 004 | 5 480 136 | 6 750 230 |
| Långfristiga skulder | 106 635 311 | 102 415 911 | 99 466 415 |
| Summa skulder | 112 440 315 | 107 896 047 | 106 216 645 |
| Aktiekapital | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 6 005 578 | −33 204 | −2 620 721 |
| Summa eget kapital | 12 169 550 | 12 136 346 | 9 515 625 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 8 593 000 | 7 975 000 | 7 562 000 |
| Rörelseresultat | 8 483 485 | 138 189 | −673 912 |
| EBITDA | 12 111 839 | 3 550 169 | 2 718 488 |
| Resultat före skatt | 6 064 770 | −25 035 | −2 620 721 |
| Årets resultat | 6 005 578 | −33 204 | −2 620 721 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 3 628 354 | 3 411 980 | 3 392 400 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SSM Industrifastigheter i Strängnäs AB
Översikt
SSM Industrifastigheter i Strängnäs AB (org.nr 556358-4761) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 7 562 000 kr, vilket är 5,2 % mindre än året innan (7 975 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,2 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 2 620 721 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 115 732 270 kr och det egna kapitalet 9 515 625 kr (soliditet 8,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.