Ljungs Smide i Helsingborg AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 783 501 | 1 761 379 | 2 037 471 | 1 844 414 |
| Summa anläggningstillgångar | 222 164 | 360 324 | 298 802 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 005 665 | 2 121 703 | 2 336 273 | 1 844 414 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 187 022 | 125 379 | 130 853 | 154 857 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 998 901 | 1 015 918 | 1 064 311 | 154 857 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 366 498 | 297 021 | 366 178 | 632 595 |
| Summa eget kapital | 1 006 764 | 1 105 785 | 1 271 962 | 1 689 557 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 764 000 | 677 000 | 547 000 | 588 000 |
| Rörelseresultat | 494 976 | 447 489 | 407 307 | −128 872 |
| EBITDA | 565 081 | 536 221 | 496 319 | −42 824 |
| Resultat före skatt | 467 034 | 380 413 | 468 063 | 805 805 |
| Årets resultat | 366 498 | 297 021 | 366 178 | 632 595 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 70 105 | 88 732 | 89 012 | 86 048 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ljungs Smide i Helsingborg Aktiebolag
Översikt
Ljungs Smide i Helsingborg Aktiebolag (org.nr 556352-3769) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 588 000 kr, vilket är 7,5 % mer än året innan (547 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 632 595 kr (108 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 844 414 kr och det egna kapitalet 1 689 557 kr (soliditet 91,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.