TEOW AND ONG AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 364 452 | 656 777 | 626 047 | 777 735 | 388 225 |
| Summa anläggningstillgångar | 594 889 | 395 196 | 528 792 | 223 650 | 422 837 |
| Summa tillgångar | 959 341 | 1 051 973 | 1 154 839 | 1 001 385 | 811 062 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 250 305 | 294 432 | 434 975 | 161 834 | 157 257 |
| Långfristiga skulder | 113 613 | 117 258 | 114 695 | 263 352 | 249 612 |
| Summa skulder | 463 918 | 511 690 | 649 670 | 525 186 | 406 869 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 86 194 | 44 860 | 164 886 | 171 030 | 127 994 |
| Summa eget kapital | 495 423 | 540 283 | 505 169 | 476 199 | 404 193 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 585 633 | 3 011 575 | 3 288 087 | 2 923 144 | 2 745 526 |
| Rörelseresultat | 114 829 | 60 781 | 209 941 | 221 370 | 65 225 |
| EBITDA | 148 671 | 100 474 | 236 345 | 226 512 | 95 435 |
| Resultat före skatt | 114 309 | 60 530 | 209 779 | 220 877 | 163 978 |
| Årets resultat | 86 194 | 44 860 | 164 886 | 171 030 | 127 994 |
| Personalkostnader | 1 262 452 | 1 467 614 | 1 417 666 | 1 193 718 | 1 217 792 |
| Avskrivningar | 33 842 | 39 693 | 26 404 | 5 142 | 30 210 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: TEOW AND ONG Aktiebolag
Översikt
TEOW AND ONG Aktiebolag (org.nr 556349-4839) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 745 526 kr, vilket är 6,1 % mindre än året innan (2 923 144 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 127 994 kr (4,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 915 175 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 811 062 kr och det egna kapitalet 404 193 kr (soliditet 49,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.