Byggnadsfirma L Mogren AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 359 776 | 349 232 | 409 040 | 418 315 | 472 636 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 708 438 | 4 621 007 | 4 533 577 | 4 446 147 | 4 360 826 |
| Summa tillgångar | 5 068 214 | 4 970 239 | 4 942 617 | 4 864 462 | 4 833 462 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 241 586 | 208 397 | 249 095 | 102 838 | 77 757 |
| Långfristiga skulder | 4 005 000 | 3 875 000 | 3 745 000 | 3 810 000 | 3 810 000 |
| Summa skulder | 4 285 995 | 4 122 806 | 4 033 504 | 3 912 838 | 3 887 757 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 58 531 | 65 214 | 61 680 | 42 511 | −5 919 |
| Summa eget kapital | 782 219 | 847 433 | 909 113 | 951 624 | 945 705 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 236 000 | 944 000 | 1 075 000 | 1 368 000 | 1 192 000 |
| Rörelseresultat | 149 372 | 155 740 | 227 607 | 226 054 | 161 478 |
| EBITDA | 236 802 | 243 171 | 315 037 | 313 484 | 249 280 |
| Resultat före skatt | 78 591 | 83 125 | 78 703 | 56 016 | −5 919 |
| Årets resultat | 58 531 | 65 214 | 61 680 | 42 511 | −5 919 |
| Personalkostnader | 395 103 | 170 215 | 91 258 | 42 040 | 61 814 |
| Avskrivningar | 87 430 | 87 431 | 87 430 | 87 430 | 87 802 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Byggnadsfirma L Mogren Aktiebolag
Översikt
Byggnadsfirma L Mogren Aktiebolag (org.nr 556348-4087) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1989 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Sälen. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 192 000 kr, vilket är 12,9 % mindre än året innan (1 368 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 5 919 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 192 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 833 462 kr och det egna kapitalet 945 705 kr (soliditet 19,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.