Brämhults Bygg & Smide AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 523 000 | 4 216 000 | 4 837 000 | 3 635 000 | 3 284 000 |
| Årets resultat | 135 840 | 93 455 | 495 143 | −8 468 | −248 031 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 208 965 | 2 338 122 | 2 892 252 | 2 710 133 | 2 241 727 |
| Summa skulder | 459 994 | 620 696 | 779 683 | 756 032 | 685 657 |
| Summa eget kapital | 1 748 971 | 1 717 426 | 2 112 569 | 1 954 101 | 1 556 070 |
| Anställda | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | 125 000 | 100 000 | 150 000 | 150 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Brämhults Bygg & Smide Aktiebolag
Översikt
Brämhults Bygg & Smide Aktiebolag (org.nr 556342-2194) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 37 år. Säte enligt registret: Brämhult. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 284 000 kr, vilket är 9,7 % mindre än året innan (3 635 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 19,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 248 031 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 094 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 241 727 kr och det egna kapitalet 1 556 070 kr (soliditet 69,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.