Halle System ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2021 | 2022 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 43 574 097 | 46 802 337 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 443 940 | 5 584 269 |
| Summa tillgångar | 49 018 000 | 52 387 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 9 431 090 | 13 015 610 |
| Långfristiga skulder | 6 100 000 | 10 100 000 |
| Summa skulder | 24 750 709 | 32 436 717 |
| Aktiekapital | 500 000 | 500 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 778 437 | 682 992 |
| Summa eget kapital | 24 267 291 | 19 950 283 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 126 303 000 | 124 921 000 |
| Rörelseresultat | 13 274 567 | 1 410 243 |
| EBITDA | 15 030 491 | 2 953 770 |
| Resultat före skatt | 9 831 235 | 826 912 |
| Årets resultat | 7 778 437 | 682 992 |
| Personalkostnader | 25 910 444 | 26 061 493 |
| Avskrivningar | 1 755 924 | 1 543 527 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 43 | 43 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Halle System AB
Översikt
Halle System AB (org.nr 556333-6204) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Laholm. Bransch enligt SCB: tillverkning av dörrar och fönster av metall (SNI 25120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 124 921 000 kr, vilket är 1,1 % mindre än året innan (126 303 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 682 992 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 43. Nettoomsättningen per anställd var 2 905 140 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 52 387 000 kr och det egna kapitalet 19 950 283 kr (soliditet 38,1 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.