Anders Golv & Kakel ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021/22Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 668 436 | 3 262 872 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 79 565 |
| Summa tillgångar | 2 668 436 | 3 342 437 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 805 770 | 2 294 556 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 2 331 673 | 2 754 500 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 216 043 | 251 175 |
| Summa eget kapital | 336 763 | 587 937 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 9 573 988 | 9 808 001 |
| Rörelseresultat | 316 543 | 458 693 |
| EBITDA | 322 723 | 464 783 |
| Resultat före skatt | 291 867 | 318 823 |
| Årets resultat | 216 043 | 251 175 |
| Personalkostnader | 3 878 204 | 3 666 178 |
| Avskrivningar | 6 180 | 6 090 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Anders Golv & Kakel AB
Översikt
Anders Golv & Kakel AB (org.nr 556332-6825) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Norrtälje. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 9 808 001 kr, vilket är 2,4 % mer än året innan (9 573 988 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 251 175 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 6. Nettoomsättningen per anställd var 1 634 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 3 342 437 kr och det egna kapitalet 587 937 kr (soliditet 17,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.