A&S Bygg & Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 152 762 | 35 833 | 31 124 | 129 944 | 265 848 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 804 | 53 317 | 0 | 66 001 | 81 045 |
| Summa tillgångar | 173 566 | 89 150 | 31 124 | 195 945 | 346 893 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 3 070 295 | 3 204 507 | 140 442 | 330 843 | 384 362 |
| Långfristiga skulder | 288 | 0 | 748 824 | 645 630 | 645 630 |
| Summa skulder | 3 070 583 | 3 204 507 | 889 266 | 996 473 | 1 029 992 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −238 749 | −218 340 | 2 257 215 | 57 614 | 117 429 |
| Summa eget kapital | −2 897 017 | −3 115 357 | −858 142 | −800 528 | −683 099 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 47 748 | 32 040 | 156 237 | 232 963 | 417 474 |
| Rörelseresultat | −232 163 | −211 143 | 56 479 | 93 949 | 82 445 |
| EBITDA | −210 771 | −188 686 | 61 611 | 98 663 | 99 001 |
| Resultat före skatt | −238 749 | −214 220 | 2 257 215 | 72 660 | 102 383 |
| Årets resultat | −238 749 | −218 340 | 2 257 215 | 57 614 | 117 429 |
| Personalkostnader | 9 522 | 0 | — | — | 39 545 |
| Avskrivningar | 21 392 | 22 457 | 5 132 | 4 714 | 16 556 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: A&S Bygg & Förvaltning AB
Översikt
A&S Bygg & Förvaltning AB (org.nr 556328-5773) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Norrtälje. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 417 474 kr, vilket är 79,2 % mer än året innan (232 963 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 72,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 117 429 kr (28,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−683 099 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.