Isis Industriell Styrteknik AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 449 097 | 748 945 | 1 706 412 | 1 909 730 | 1 572 825 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 534 289 | 2 521 985 | 2 184 266 | 2 160 285 | 2 136 304 |
| Summa tillgångar | 3 983 386 | 3 270 930 | 3 890 678 | 4 070 015 | 3 709 129 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 485 100 | 443 176 | 434 406 | 435 478 | 397 471 |
| Långfristiga skulder | 806 859 | 806 859 | 806 859 | 806 859 | 806 859 |
| Summa skulder | 2 618 081 | 2 576 157 | 2 575 365 | 2 576 437 | 2 538 430 |
| Aktiekapital | 100 050 | 100 050 | 100 050 | 100 050 | 100 050 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 236 001 | −670 532 | 620 539 | 178 265 | −322 878 |
| Summa eget kapital | 1 365 305 | 694 773 | 1 315 313 | 1 493 578 | 1 170 699 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 351 000 | 536 000 | 994 000 | 964 000 | 459 000 |
| Rörelseresultat | 236 090 | −670 550 | −32 887 | 177 978 | −323 067 |
| EBITDA | 257 736 | −646 569 | −8 906 | 201 959 | −299 086 |
| Resultat före skatt | 236 001 | −670 532 | 620 539 | 178 265 | −322 878 |
| Årets resultat | 236 001 | −670 532 | 620 539 | 178 265 | −322 878 |
| Personalkostnader | 456 786 | 475 011 | 409 943 | 151 795 | 169 765 |
| Avskrivningar | 21 646 | 23 981 | 23 981 | 23 981 | 23 981 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Isis Industriell Styrteknik Aktiebolag
Översikt
Isis Industriell Styrteknik Aktiebolag (org.nr 556328-3042) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 459 000 kr, vilket är 52,4 % mindre än året innan (964 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 23,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 322 878 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 459 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 709 129 kr och det egna kapitalet 1 170 699 kr (soliditet 31,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.