Stormhalls Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 416 696 | 401 555 | 390 757 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Summa tillgångar | 466 696 | 451 555 | 440 757 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 15 000 | 15 000 | 15 000 |
| Aktiekapital | 230 000 | 230 000 | 230 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 45 707 | −15 140 | −10 799 |
| Summa eget kapital | 451 696 | 436 555 | 425 757 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −17 294 | −15 140 | −10 800 |
| Resultat före skatt | 45 707 | −15 140 | −10 799 |
| Årets resultat | 45 707 | −15 140 | −10 799 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stormhalls Förvaltning AB
Översikt
Stormhalls Förvaltning AB (org.nr 556324-4515) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Johanneshov. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 10 799 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 440 757 kr och det egna kapitalet 425 757 kr (soliditet 96,6 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.