Rökta Charkprodukter Linusson AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 970 156 | 3 773 421 | 1 102 756 | 120 887 | 36 225 |
| Årets resultat | 79 156 | −310 389 | −85 454 | 66 426 | −47 842 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 145 492 | 1 766 410 | 1 497 140 | 1 257 832 | 909 991 |
| Summa skulder | 262 611 | 193 917 | 10 102 | 4 368 | 4 369 |
| Summa eget kapital | 1 882 881 | 1 572 493 | 1 487 038 | 1 253 464 | 905 622 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 300 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rökta Charkprodukter Linusson Aktiebolag
Översikt
Rökta Charkprodukter Linusson Aktiebolag (org.nr 556323-1546) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Hallstavik.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 36 225 kr, vilket är 70,0 % mindre än året innan (120 887 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 54,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 47 842 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 551 378 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 909 991 kr och det egna kapitalet 905 622 kr (soliditet 99,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.