Sakia Stockholm AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 185 704 | 165 784 | 163 245 | 181 403 | 194 428 | 210 195 | 232 536 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 185 704 | 165 784 | 163 245 | 181 403 | 194 428 | 210 195 | 232 536 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 33 631 | 29 894 | 29 479 | 33 217 | 35 899 | 38 777 | 41 269 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 33 631 | 29 894 | 29 479 | 33 217 | 35 899 | 38 777 | 41 269 |
| Aktiekapital | 113 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 475 | −16 184 | −2 124 | 14 420 | 10 343 | 12 889 | 19 849 |
| Summa eget kapital | 152 073 | 135 890 | 133 766 | 148 186 | 158 529 | 171 418 | 191 267 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 21 000 | 0 | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 896 | −16 184 | −15 244 | −14 162 | −8 575 | −17 171 | −11 679 |
| Resultat före skatt | 1 891 | −16 184 | −2 124 | 18 158 | 13 025 | 19 505 | 25 023 |
| Årets resultat | 1 475 | −16 184 | −2 124 | 14 420 | 10 343 | 12 889 | 19 849 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sakia Stockholm Aktiebolag
Översikt
Sakia Stockholm Aktiebolag (org.nr 556322-7601) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Saltsjöbaden. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 19 849 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 232 536 kr och det egna kapitalet 191 267 kr (soliditet 82,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.