Jims Färg & Måleri AktiebolagAktiv

556315-5042AktiebolagRegistrerat 1987SÖLVESBORG

Finansiell översikt

20 228 843 kr+30,4%
Omsättning 2025
+2,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
010 mn20 mn30 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2021

Föreslagen utdelning 4 700 000 kr.

Historik
20214 700 000 kr
20201 500 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning18 175 71017 463 98416 489 91915 514 82120 228 843
Årets resultat1 811 8741 333 911174 61468 0481 990 496
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar7 087 5576 564 8486 089 9825 717 8918 467 010
Summa skulder2 183 0295 026 4094 376 9293 936 7914 695 414
Summa eget kapital4 904 5281 538 4391 713 0531 781 1003 771 596
Anställda66666
Föreslagen utdelning4 700 000————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Jims Färg & Måleri Aktiebolag

Översikt

Jims Färg & Måleri Aktiebolag (org.nr 556315-5042) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Sölvesborg.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 20 228 843 kr, vilket är 30,4 % mer än året innan (15 514 821 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 990 496 kr (9,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 3 371 474 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 467 010 kr och det egna kapitalet 3 771 596 kr (soliditet 44,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.