Lastvagnsmontage i Eda AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 26 040 424 | 30 686 740 | 28 737 692 | 37 452 978 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 819 526 | 8 385 476 | 8 112 044 | 7 828 544 |
| Summa tillgångar | 34 859 950 | 39 072 216 | 36 849 736 | 45 281 522 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 13 386 060 | 12 295 525 | 8 714 076 | 19 660 778 |
| Långfristiga skulder | 3 956 395 | 3 675 671 | 3 394 947 | 3 114 223 |
| Summa skulder | 22 475 581 | 22 310 038 | 18 308 532 | 28 628 217 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 183 711 | 4 377 809 | 2 629 025 | 962 102 |
| Summa eget kapital | 12 384 369 | 16 762 178 | 18 541 204 | 16 653 305 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 52 352 000 | 76 734 000 | 66 563 000 | 61 747 000 |
| Rörelseresultat | 3 210 609 | 7 047 162 | 3 599 419 | 1 197 079 |
| EBITDA | 3 721 542 | 7 595 824 | 4 140 354 | 1 726 988 |
| Resultat före skatt | 2 785 908 | 5 575 949 | 3 406 734 | 1 292 902 |
| Årets resultat | 2 183 711 | 4 377 809 | 2 629 025 | 962 102 |
| Personalkostnader | 7 981 943 | 8 856 744 | 9 324 769 | 9 487 839 |
| Avskrivningar | 510 933 | 548 662 | 540 935 | 529 909 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 15 | 16 | 16 | 15 |
| Föreslagen utdelning | — | 850 000 | 850 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lastvagnsmontage i Eda Aktiebolag
Översikt
Lastvagnsmontage i Eda Aktiebolag (org.nr 556309-7541) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Charlottenberg. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon (SNI 29320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 61 747 000 kr, vilket är 7,2 % mindre än året innan (66 563 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 962 102 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 15 (året innan: 16). Nettoomsättningen per anställd var 4 116 467 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 45 281 522 kr och det egna kapitalet 16 653 305 kr (soliditet 36,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.