Styr- och Reglerventilation AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 553 943 | 1 268 404 | 1 347 653 | 8 428 803 | 2 852 102 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 000 | 42 041 | 84 436 | 1 403 502 | 1 682 112 |
| Summa tillgångar | 1 561 943 | 1 310 445 | 1 432 089 | 9 832 305 | 4 534 214 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 510 195 | 1 345 871 | 943 912 | 3 496 706 | 1 892 083 |
| Långfristiga skulder | 399 992 | 299 984 | 199 976 | 0 | — |
| Summa skulder | 1 910 187 | 1 645 855 | 1 143 888 | 4 813 255 | 1 985 204 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 169 182 | 12 834 | 623 611 | 4 898 849 | −518 041 |
| Summa eget kapital | −348 244 | −335 410 | 288 201 | 5 019 050 | 2 549 010 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 9 157 000 | 11 327 000 | 9 719 000 | 30 295 000 | 17 610 000 |
| Rörelseresultat | −1 166 981 | 122 977 | 668 870 | 7 039 546 | −1 327 393 |
| EBITDA | −1 165 486 | 123 936 | 681 475 | 7 141 475 | −1 256 594 |
| Resultat före skatt | −1 169 182 | 12 834 | 623 611 | 5 668 823 | −500 058 |
| Årets resultat | −1 169 182 | 12 834 | 623 611 | 4 898 849 | −518 041 |
| Personalkostnader | 3 735 905 | 4 159 842 | 3 043 495 | 5 655 998 | 5 004 670 |
| Avskrivningar | 1 495 | 959 | 12 605 | 101 929 | 70 799 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 9 | 7 | 6 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Styr- och Reglerventilation Aktiebolag
Översikt
Styr- och Reglerventilation Aktiebolag (org.nr 556308-7898) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: ventilationsarbeten (SNI 43222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 17 610 000 kr, vilket är 41,9 % mindre än året innan (30 295 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 518 041 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 2 201 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 534 214 kr och det egna kapitalet 2 549 010 kr (soliditet 56,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.