BHC Factors AktiebolagAktiv

556304-0988AktiebolagRegistrerat 1987ÖSTERSUND

Finansiell översikt

60 000 kr+7,1%
Omsättning 2025
−15,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2019–2025
050 tusen100 tusen150 tusen200 tusen2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen2019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 140 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning138 00093 00062 00056 00060 000
Årets resultat−17 536−100 797−93 445−114 224155 478
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar99 792198 173166 019117 605268 052
Summa skulder3 9026 6369 3715 181150
Summa eget kapital95 890191 537156 648112 424267 902
Anställda00———
Föreslagen utdelning————140 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: BHC Factors Aktiebolag

Översikt

BHC Factors Aktiebolag (org.nr 556304-0988) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Östersund.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 60 000 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (56 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 155 478 kr (259 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2022. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 268 052 kr och det egna kapitalet 267 902 kr (soliditet 99,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 140 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.