Tillbergs Billackering AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 037 000 | 12 431 000 | 14 444 000 | 17 137 000 | 15 534 000 |
| Årets resultat | 163 833 | 57 561 | 778 597 | 601 710 | 129 420 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 950 562 | 4 691 164 | 6 422 006 | 5 560 035 | 4 614 288 |
| Summa skulder | 2 369 880 | 2 052 921 | 3 005 166 | 3 141 485 | 2 366 318 |
| Summa eget kapital | 2 580 682 | 2 638 243 | 3 416 840 | 2 418 550 | 2 247 970 |
| Anställda | 13 | 11 | 11 | 11 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 300 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tillbergs Billackering Aktiebolag
Översikt
Tillbergs Billackering Aktiebolag (org.nr 556300-1519) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Upplands Väsby. Bransch enligt SCB: plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 534 000 kr, vilket är 9,4 % mindre än året innan (17 137 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 129 420 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 11. Nettoomsättningen per anställd var 1 412 182 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 614 288 kr och det egna kapitalet 2 247 970 kr (soliditet 48,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.