Team Lucas Produktion AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 9 607 433 | 11 262 308 | 12 425 921 | 14 201 594 |
| Summa anläggningstillgångar | 94 150 | 186 818 | 140 826 | 94 834 |
| Summa tillgångar | 9 701 583 | 11 449 126 | 12 566 747 | 14 296 428 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 204 005 | 2 878 183 | 2 333 410 | 3 575 297 |
| Långfristiga skulder | 745 593 | 87 965 | 86 341 | 59 003 |
| Summa skulder | 2 996 558 | 3 491 148 | 3 694 751 | 4 909 300 |
| Aktiekapital | 500 000 | 500 000 | 500 000 | 500 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 389 250 | 1 252 953 | 1 807 284 | 719 457 |
| Summa eget kapital | 6 705 025 | 7 957 978 | 8 871 996 | 9 387 128 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 18 784 000 | 22 296 000 | 27 372 000 | 29 538 000 |
| Rörelseresultat | 1 745 076 | 2 055 890 | 3 031 870 | 893 931 |
| EBITDA | 1 768 136 | 2 101 882 | 3 077 862 | 939 923 |
| Resultat före skatt | 1 764 932 | 1 578 220 | 2 281 020 | 917 933 |
| Årets resultat | 1 389 250 | 1 252 953 | 1 807 284 | 719 457 |
| Personalkostnader | 2 210 140 | 2 135 593 | 2 013 586 | 3 015 059 |
| Avskrivningar | 23 060 | 45 992 | 45 992 | 45 992 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 163 266 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Team Lucas Produktion Aktiebolag
Översikt
Team Lucas Produktion Aktiebolag (org.nr 556299-3203) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Jönköping. Bransch enligt SCB: detaljhandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning (SNI 47403).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 29 538 000 kr, vilket är 7,9 % mer än året innan (27 372 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 719 457 kr (2,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 4 923 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 296 428 kr och det egna kapitalet 9 387 128 kr (soliditet 65,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.