Flight Management Stockholm AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 392 561 | 388 144 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 392 561 | 388 144 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 119 268 | 125 933 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 119 268 | 125 933 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −76 678 | 28 917 |
| Summa eget kapital | 273 293 | 262 211 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 844 000 | 2 161 000 |
| Rörelseresultat | −78 627 | 33 473 |
| Resultat före skatt | −76 678 | 36 413 |
| Årets resultat | −76 678 | 28 917 |
| Personalkostnader | 874 600 | 824 683 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Flight Management Stockholm Aktiebolag
Översikt
Flight Management Stockholm Aktiebolag (org.nr 556299-0217) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 2 161 000 kr, vilket är 43,8 % mindre än året innan (3 844 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 28 917 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 161 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 388 144 kr och det egna kapitalet 262 211 kr (soliditet 67,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.