IMR Bygg AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 800 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 8 372 738 | 6 793 904 | 5 586 711 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 055 646 | 3 071 205 | 2 945 246 |
| Summa tillgångar | 11 428 384 | 9 865 109 | 8 531 957 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 3 522 075 | 2 471 646 | 2 236 012 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 6 721 145 | 5 026 666 | 4 254 119 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 199 444 | 2 291 204 | 1 439 394 |
| Summa eget kapital | 4 707 239 | 4 838 443 | 4 277 838 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 15 070 000 | 16 333 000 | 13 116 000 |
| Rörelseresultat | 1 756 519 | 2 215 614 | 1 270 006 |
| EBITDA | 1 892 914 | 2 350 055 | 1 395 965 |
| Resultat före skatt | 2 823 632 | 2 920 836 | 1 840 770 |
| Årets resultat | 2 199 444 | 2 291 204 | 1 439 394 |
| Personalkostnader | 6 683 580 | 6 327 815 | 5 305 924 |
| Avskrivningar | 136 395 | 134 441 | 125 959 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 10 | 9 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 2 000 000 | 1 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: IMR Bygg Aktiebolag
Översikt
IMR Bygg Aktiebolag (org.nr 556297-4641) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Mjölby. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 13 116 000 kr, vilket är 19,7 % mindre än året innan (16 333 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 6,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 439 394 kr (11,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 873 714 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 8 531 957 kr och det egna kapitalet 4 277 838 kr (soliditet 50,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 800 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.