Nymans Svets & Montage AktiebolagAktiv

556294-2994AktiebolagRegistrerat 1987GÄVLE

Finansiell översikt

8 315 000 kr−19,9%
Omsättning 2024/25
−19,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2023/24–2024/25
05 mn10 mn15 mn2023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
2023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar3 152 5703 137 877
Summa anläggningstillgångar36 60499 713
Summa tillgångar3 189 1743 237 590
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 053 6522 070 368
Långfristiga skulder——
Summa skulder2 053 6522 070 368
Aktiekapital100 000100 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)284 17431 701
Summa eget kapital1 135 5221 167 222
Resultaträkning
Nettoomsättning10 383 0008 315 000
Rörelseresultat279 28531 911
EBITDA316 33271 042
Resultat före skatt284 17435 664
Årets resultat284 17431 701
Personalkostnader5 915 0255 417 736
Avskrivningar37 04739 131
Övriga nyckeltal
Anställda1210
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Nymans Svets & Montage Aktiebolag

Översikt

Nymans Svets & Montage Aktiebolag (org.nr 556294-2994) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 315 000 kr, vilket är 19,9 % mindre än året innan (10 383 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 31 701 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10 (året innan: 12). Nettoomsättningen per anställd var 831 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 237 590 kr och det egna kapitalet 1 167 222 kr (soliditet 36,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.