Sudrets Rörlednings AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 911 673 | 858 643 | 929 644 | 965 201 |
| Summa anläggningstillgångar | 62 188 | 51 698 | 41 209 | 30 720 |
| Summa tillgångar | 973 861 | 910 341 | 970 853 | 995 921 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 320 709 | 181 002 | 232 018 | 225 845 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 320 709 | 181 002 | 232 018 | 225 845 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 35 747 | 76 187 | 9 496 | 31 241 |
| Summa eget kapital | 653 152 | 729 339 | 738 835 | 770 076 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 279 000 | 2 066 000 | 1 941 000 | 1 730 000 |
| Rörelseresultat | 38 532 | 95 257 | 12 481 | 28 815 |
| EBITDA | 53 049 | 105 747 | 22 970 | 39 304 |
| Resultat före skatt | 39 469 | 96 504 | 12 318 | 31 241 |
| Årets resultat | 35 747 | 76 187 | 9 496 | 31 241 |
| Personalkostnader | 707 847 | 483 087 | 597 097 | 594 715 |
| Avskrivningar | 14 517 | 10 490 | 10 489 | 10 489 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sudrets Rörlednings Aktiebolag
Översikt
Sudrets Rörlednings Aktiebolag (org.nr 556292-3846) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1987 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Burgsvik. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 730 000 kr, vilket är 10,9 % mindre än året innan (1 941 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 31 241 kr (1,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 730 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 995 921 kr och det egna kapitalet 770 076 kr (soliditet 77,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.