Brännalts gård AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 9 140 101 | 11 765 713 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 728 560 | 8 724 668 |
| Summa tillgångar | 16 868 661 | 20 490 381 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 144 413 | 4 092 611 |
| Långfristiga skulder | 3 582 500 | 2 662 400 |
| Summa skulder | 9 289 092 | 11 123 904 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 908 938 | 1 786 909 |
| Summa eget kapital | 7 579 569 | 9 366 477 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 7 182 000 | 9 334 000 |
| Rörelseresultat | 1 738 241 | 2 841 110 |
| EBITDA | 2 336 112 | 3 500 634 |
| Resultat före skatt | 1 140 650 | 2 256 345 |
| Årets resultat | 908 938 | 1 786 909 |
| Personalkostnader | 1 019 842 | 1 206 724 |
| Avskrivningar | 597 871 | 659 524 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Brännalts gård Aktiebolag
Översikt
Brännalts gård Aktiebolag (org.nr 556286-2200) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1986 och har funnits i 39 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 334 000 kr, vilket är 30,0 % mer än året innan (7 182 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 786 909 kr (19,1 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 4 667 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 20 490 381 kr och det egna kapitalet 9 366 477 kr (soliditet 45,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.