B. Högbergs Måleri AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 233 000 | 362 000 | 213 000 | 113 000 | 158 166 |
| Årets resultat | −21 387 | 13 707 | −3 060 | −1 011 | 44 134 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 271 273 | 284 646 | 318 614 | 284 191 | 292 444 |
| Summa skulder | 47 042 | 46 708 | 83 736 | 50 324 | 14 443 |
| Summa eget kapital | 224 231 | 237 938 | 234 878 | 233 867 | 278 001 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: B. Högbergs Måleri Aktiebolag
Översikt
B. Högbergs Måleri Aktiebolag (org.nr 556283-6691) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1986 och har funnits i 40 år. Säte enligt registret: Onsala. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 158 166 kr, vilket är 40,0 % mer än året innan (113 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 44 134 kr (27,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 213 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 292 444 kr och det egna kapitalet 278 001 kr (soliditet 95,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.