Östergårdens Lantbruk AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 4 294 402 | 5 081 315 |
| Summa anläggningstillgångar | 18 702 846 | 18 467 722 |
| Summa tillgångar | 22 997 248 | 23 549 037 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 4 732 930 | 4 296 835 |
| Långfristiga skulder | 10 767 825 | 11 569 808 |
| Summa skulder | 21 866 850 | 21 946 163 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 293 535 | 472 476 |
| Summa eget kapital | 1 130 398 | 1 602 874 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 11 879 954 | 14 531 360 |
| Rörelseresultat | −108 959 | 357 532 |
| EBITDA | 1 702 749 | 2 229 400 |
| Resultat före skatt | 293 535 | 472 476 |
| Årets resultat | 293 535 | 472 476 |
| Personalkostnader | 1 852 355 | 1 517 330 |
| Avskrivningar | 1 811 708 | 1 871 868 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Östergårdens Lantbruk Aktiebolag
Översikt
Östergårdens Lantbruk Aktiebolag (org.nr 556280-4699) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1986 och har funnits i 40 år. Säte enligt registret: Vårgårda. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 531 360 kr, vilket är 22,3 % mer än året innan (11 879 954 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 472 476 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 3 632 840 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 23 549 037 kr och det egna kapitalet 1 602 874 kr (soliditet 6,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.