Gunnar Cyrén AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 324 045 | 587 854 | 730 932 | 584 419 | 1 057 604 | 803 836 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 077 897 | 7 119 054 | 4 660 876 | 4 671 376 | 4 399 345 | 4 399 345 |
| Summa tillgångar | 4 401 942 | 7 706 908 | 5 391 808 | 5 255 795 | 5 456 949 | 5 203 181 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 75 636 | 155 762 | 107 268 | 321 571 | 222 912 | 67 590 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 231 136 | 311 262 | 262 768 | 321 571 | 222 912 | 67 590 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 120 925 | 3 224 840 | −2 266 606 | −194 816 | 299 813 | −98 446 |
| Summa eget kapital | 4 170 806 | 7 395 646 | 5 129 040 | 4 934 224 | 5 234 037 | 5 135 591 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 187 840 | 437 816 | 643 415 | 363 583 | 732 261 | 499 044 |
| Rörelseresultat | 96 347 | −444 429 | −428 472 | −670 844 | −288 866 | −99 650 |
| EBITDA | 110 847 | −429 929 | −413 972 | −656 344 | −288 866 | — |
| Resultat före skatt | 153 847 | 3 224 840 | −2 266 606 | −194 816 | 299 813 | −98 446 |
| Årets resultat | 120 925 | 3 224 840 | −2 266 606 | −194 816 | 299 813 | −98 446 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 14 500 | 14 500 | 14 500 | 14 500 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Gunnar Cyrén Aktiebolag
Översikt
Gunnar Cyrén Aktiebolag (org.nr 556276-1295) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1986 och har funnits i 40 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: detaljhandel med konst samt galleriverksamhet (SNI 47692).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 499 044 kr, vilket är 31,8 % mindre än året innan (732 261 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 98 446 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 203 181 kr och det egna kapitalet 5 135 591 kr (soliditet 98,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.