Stark & Eriksson Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 27 967 | 100 028 | — | — | — | — | — |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 205 000 | 4 405 000 | 579 163 | 579 163 | 579 163 |
| Summa tillgångar | 27 967 | 100 028 | 205 000 | 4 405 000 | 579 163 | 579 163 | 579 163 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 104 972 | 1 670 377 | 1 322 447 | 1 258 450 | 1 404 762 |
| Långfristiga skulder | — | — | 0 | 2 625 000 | 2 775 000 | 2 841 525 | 2 841 525 |
| Summa skulder | 0 | 0 | 104 972 | 4 295 377 | 4 097 447 | 4 099 975 | 4 246 287 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −58 297 | −63 897 | 0 | 9 595 | −3 627 907 | −2 528 | −146 312 |
| Summa eget kapital | 27 967 | 100 028 | 100 028 | 109 623 | −3 518 284 | −3 520 812 | −3 667 124 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 387 436 | 109 357 | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Rörelseresultat | −58 190 | −63 852 | — | — | 0 | −10 000 | 0 |
| Resultat före skatt | −58 297 | −63 897 | 0 | 9 595 | −3 627 907 | −2 528 | −146 312 |
| Årets resultat | −58 297 | −63 897 | 0 | 9 595 | −3 627 907 | −2 528 | −146 312 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stark & Eriksson Holding AB
Översikt
Stark & Eriksson Holding AB (org.nr 556275-2286) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1986 och har funnits i 40 år. Säte enligt registret: Hölö. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 146 312 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2020: 1. Nettoomsättningen per anställd var 109 357 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−3 667 124 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.