shape Ulrika Persson AktiebolagAktiv

556273-5745AktiebolagRegistrerat 1986FJÄRÅS

Finansiell översikt

788 635 kr+5,5%
Omsättning 2025/26
+2,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2025/26
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
050 tusen100 tusen150 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar95 592123 43181 11095 959139 678132 598134 609123 858
Summa anläggningstillgångar————————
Summa tillgångar95 592123 43181 11095 959139 678132 598134 609123 858
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder50 27153 07955 10460 02068 54065 60174 99374 079
Långfristiga skulder————————
Summa skulder50 27153 07955 10460 02068 54065 60174 99374 079
Aktiekapital100 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)17 94125 031−44 3469 93435 199−4 141−7 382−9 837
Summa eget kapital45 32170 35226 00635 93971 13866 99759 61649 779
Resultaträkning
Nettoomsättning679 975705 048639 875659 571737 938734 658747 497788 635
Rörelseresultat18 28531 034−44 06310 51540 617−1 613−6 597−7 036
Resultat före skatt17 94130 449−44 3469 93439 945−2 517−7 382−7 510
Årets resultat17 94125 031−44 3469 93435 199−4 141−7 382−9 837
Personalkostnader425 902437 838452 154451 064456 148492 286507 728530 985
Avskrivningar————————
Övriga nyckeltal
Anställda11111111
Föreslagen utdelning————0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: shape Ulrika Persson Aktiebolag

Översikt

Shape Ulrika Persson Aktiebolag (org.nr 556273-5745) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1986 och har funnits i 40 år. Säte enligt registret: Fjärås. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 788 635 kr, vilket är 5,5 % mer än året innan (747 497 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 9 837 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 788 635 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 123 858 kr och det egna kapitalet 49 779 kr (soliditet 40,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.