Primo Golv AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 328 188 | 681 175 | 465 077 | 603 653 | 459 766 | 575 749 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 060 | 4 524 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 337 248 | 685 699 | 465 077 | 603 653 | 459 766 | 575 749 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 798 228 | 380 065 | 199 600 | 160 631 | 122 415 | 232 060 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 949 843 | 448 065 | 239 600 | 267 631 | 122 415 | 232 060 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 85 317 | 100 229 | −12 157 | 110 546 | 1 329 | 6 338 |
| Summa eget kapital | 387 405 | 237 634 | 225 477 | 336 022 | 337 351 | 343 689 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 080 000 | 1 571 000 | 1 658 000 | 1 379 000 | 1 334 000 | 1 122 000 |
| Rörelseresultat | 122 165 | 57 570 | −30 515 | 218 737 | −81 190 | 23 575 |
| EBITDA | 126 701 | 62 106 | −25 991 | 218 737 | — | — |
| Resultat före skatt | 120 309 | 142 016 | −4 472 | 152 454 | 19 339 | 24 006 |
| Årets resultat | 85 317 | 100 229 | −12 157 | 110 546 | 1 329 | 6 338 |
| Personalkostnader | 930 252 | 500 420 | 775 155 | 455 639 | 626 133 | 407 608 |
| Avskrivningar | 4 536 | 4 536 | 4 524 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Primo Golv Aktiebolag
Översikt
Primo Golv Aktiebolag (org.nr 556272-0341) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1986 och har funnits i 40 år. Säte enligt registret: Vellinge. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 122 000 kr, vilket är 15,9 % mindre än året innan (1 334 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 18,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 6 338 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 561 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 575 749 kr och det egna kapitalet 343 689 kr (soliditet 59,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.