Vinkällaren Grappe AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 800 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 319 562 | 3 518 624 | 3 324 663 | 2 854 233 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 368 209 | 9 994 306 | 12 013 536 | 14 838 861 |
| Summa tillgångar | 12 687 771 | 13 512 930 | 15 338 199 | 17 693 094 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 037 279 | 2 316 837 | 3 144 531 | 5 950 839 |
| Långfristiga skulder | 5 271 800 | 5 026 600 | 4 781 400 | 4 536 200 |
| Summa skulder | 8 079 079 | 8 393 437 | 9 345 931 | 12 109 039 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 747 434 | 510 801 | 1 372 774 | 391 788 |
| Summa eget kapital | 4 608 692 | 5 119 493 | 5 992 268 | 5 584 055 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 13 541 031 | 14 673 162 | 15 520 000 | 15 552 788 |
| Rörelseresultat | 2 857 491 | 1 972 557 | 2 659 008 | 1 896 528 |
| EBITDA | 3 189 147 | 2 235 402 | 2 955 276 | 2 420 212 |
| Resultat före skatt | 969 949 | 687 120 | 1 775 506 | 535 310 |
| Årets resultat | 747 434 | 510 801 | 1 372 774 | 391 788 |
| Personalkostnader | 3 989 710 | 5 321 014 | 5 955 543 | 5 669 859 |
| Avskrivningar | 331 656 | 262 845 | 296 268 | 523 684 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 7 | 8 | 9 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | 500 000 | 800 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vinkällaren Grappe Aktiebolag
Översikt
Vinkällaren Grappe Aktiebolag (org.nr 556268-1998) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1985 och har funnits i 40 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 552 788 kr, i nivå med året innan. Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 391 788 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9. Nettoomsättningen per anställd var 1 728 088 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 17 693 094 kr och det egna kapitalet 5 584 055 kr (soliditet 31,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.