KenMac AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 3 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 56 639 | 3 014 436 | 1 131 002 | 1 727 159 | 1 088 553 | 877 010 | 2 076 662 | 237 252 |
| Summa anläggningstillgångar | 23 087 500 | 10 500 000 | 10 500 000 | 10 500 000 | 10 500 000 | 10 500 000 | 10 500 000 | 10 500 000 |
| Summa tillgångar | 23 144 139 | 13 514 436 | 11 631 002 | 12 227 159 | 11 588 553 | 11 377 010 | 12 576 662 | 10 737 252 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 3 020 178 | 13 412 112 | 1 191 012 | 455 914 | 347 435 | 373 635 | 446 740 | 1 263 703 |
| Långfristiga skulder | 14 003 134 | 0 | 9 979 953 | 0 | 5 689 413 | 2 151 001 | 0 | — |
| Summa skulder | 17 023 312 | 13 412 112 | 11 170 965 | 455 914 | 6 036 848 | 2 524 636 | 446 740 | 1 263 703 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 803 582 | −6 018 503 | 357 713 | 11 311 208 | 280 460 | 4 540 669 | 9 277 548 | 4 218 627 |
| Summa eget kapital | 6 120 827 | 102 324 | 460 037 | 11 771 245 | 5 551 705 | 8 852 374 | 12 129 922 | 9 473 549 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 0 | 831 000 | 1 200 000 | 1 200 000 | 1 200 000 | 1 200 000 | 1 200 000 | 1 200 000 |
| Rörelseresultat | −14 950 | 416 093 | 357 803 | 318 124 | 280 460 | 40 669 | −372 472 | −280 549 |
| Resultat före skatt | 803 582 | −5 428 933 | 357 713 | 11 311 208 | 280 460 | 4 540 669 | 9 277 548 | 4 218 627 |
| Årets resultat | 803 582 | −6 018 503 | 357 713 | 11 311 208 | 280 460 | 4 540 669 | 9 277 548 | 4 218 627 |
| Personalkostnader | 0 | 229 985 | 821 551 | 860 748 | 895 758 | 1 086 504 | 1 457 748 | 1 352 998 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 6 500 000 | 1 800 000 | 1 800 000 | 3 250 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: KenMac Aktiebolag
Översikt
KenMac Aktiebolag (org.nr 556264-1257) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1985 och har funnits i 41 år. Säte enligt registret: Spånga. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 200 000 kr, i nivå med året innan. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 4 218 627 kr (352 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 600 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 737 252 kr och det egna kapitalet 9 473 549 kr (soliditet 88,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.