Opus Graph AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 467 537 | 249 797 | 160 848 | 224 753 | 706 014 |
| Årets resultat | −688 884 | −47 053 | −99 321 | 4 690 518 | 68 549 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 7 980 993 | 7 644 633 | 7 390 697 | 11 891 626 | 11 803 589 |
| Summa skulder | 145 285 | 43 478 | 83 863 | 98 274 | 150 688 |
| Summa eget kapital | 7 835 708 | 7 601 155 | 7 306 834 | 11 793 352 | 11 652 901 |
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 187 500 | 195 000 | 204 000 | 209 000 | 322 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Opus Graph Aktiebolag
Översikt
Opus Graph Aktiebolag (org.nr 556256-4343) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1985 och har funnits i 41 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 706 014 kr, vilket är 214 % mer än året innan (224 753 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 68 549 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 11 803 589 kr och det egna kapitalet 11 652 901 kr (soliditet 98,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 322 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.