Uppvidinge Glasmästeri AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 326 513 | 279 325 | 449 884 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 326 513 | 279 325 | 449 884 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 49 101 | 59 096 | 82 638 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 49 101 | 59 096 | 137 638 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 88 661 | 42 817 | 132 017 |
| Summa eget kapital | 277 412 | 220 229 | 312 246 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 674 000 | 544 000 | 747 000 |
| Rörelseresultat | 111 818 | 53 933 | 221 723 |
| Resultat före skatt | 111 695 | 53 927 | 166 895 |
| Årets resultat | 88 661 | 42 817 | 132 017 |
| Personalkostnader | 351 032 | 333 786 | 407 755 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Uppvidinge Glasmästeri Aktiebolag
Översikt
Uppvidinge Glasmästeri Aktiebolag (org.nr 556243-6492) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1984 och har funnits i 42 år. Säte enligt registret: Lenhovda. Bransch enligt SCB: glasmästeriarbeten (SNI 43342).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 747 000 kr, vilket är 37,3 % mer än året innan (544 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 132 017 kr (17,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 747 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 449 884 kr och det egna kapitalet 312 246 kr (soliditet 69,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.