Caretec i Forserum ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 21 630 603 | 19 052 108 | 17 251 943 | 18 454 822 | 19 049 649 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 937 668 | 4 568 593 | 3 920 380 | 3 230 671 | 3 292 401 |
| Summa tillgångar | 24 568 000 | 23 621 000 | 21 172 000 | 21 685 000 | 22 342 050 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 17 847 586 | 16 289 300 | 16 536 002 | 18 188 261 | 18 241 542 |
| Långfristiga skulder | 771 820 | 843 333 | 623 333 | 403 333 | 183 333 |
| Summa skulder | 18 619 135 | 17 132 932 | 17 159 012 | 18 591 101 | 18 424 875 |
| Aktiekapital | 4 000 000 | 4 000 000 | 4 000 000 | 4 000 000 | 4 000 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −661 576 | 539 203 | −2 475 080 | −919 089 | 823 276 |
| Summa eget kapital | 5 948 865 | 6 488 068 | 4 012 988 | 3 093 899 | 3 917 175 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 46 965 000 | 56 750 000 | 42 150 000 | 48 636 000 | 48 903 992 |
| Rörelseresultat | −573 160 | 721 912 | −4 522 706 | −673 797 | 279 949 |
| EBITDA | −160 911 | 1 349 553 | −3 719 083 | 49 590 | 986 105 |
| Resultat före skatt | −661 576 | 539 203 | −2 475 080 | −919 089 | 55 390 |
| Årets resultat | −661 576 | 539 203 | −2 475 080 | −919 089 | 823 276 |
| Personalkostnader | 14 513 146 | 17 203 795 | 16 563 491 | 15 273 358 | 16 254 975 |
| Avskrivningar | 412 249 | 627 641 | 803 623 | 723 387 | 706 156 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 27 | 31 | 30 | 25 | 25 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Caretec i Forserum AB
Översikt
Caretec i Forserum AB (org.nr 556242-5495) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1984 och har funnits i 42 år. Säte enligt registret: Forserum. Bransch enligt SCB: tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör (SNI 32501).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 48 903 992 kr, vilket är 0,6 % mer än året innan (48 636 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 823 276 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 25. Nettoomsättningen per anställd var 1 956 160 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 22 342 050 kr och det egna kapitalet 3 917 175 kr (soliditet 17,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.