Gratistidningarnas Service ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 546 853 | 710 155 | 650 465 | 516 482 | 540 526 | 517 696 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 546 853 | 710 155 | 650 465 | 516 482 | 540 526 | 517 696 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 66 617 | 181 200 | 70 797 | 92 973 | 40 461 | 50 450 |
| Långfristiga skulder | 104 500 | 123 000 | 141 500 | 161 000 | 176 750 | 191 250 |
| Summa skulder | 171 117 | 304 200 | 212 297 | 253 973 | 217 211 | 241 700 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −44 012 | 30 218 | 32 213 | −175 659 | 60 806 | −47 319 |
| Summa eget kapital | 375 736 | 405 955 | 438 168 | 262 509 | 323 315 | 275 996 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 342 000 | 1 006 000 | 1 266 000 | 1 350 000 | 1 535 000 | 1 734 000 |
| Rörelseresultat | −43 955 | 30 240 | 41 032 | −175 675 | 60 496 | −47 613 |
| Resultat före skatt | −44 012 | 30 218 | 39 394 | −175 659 | 60 806 | −47 319 |
| Årets resultat | −44 012 | 30 218 | 32 213 | −175 659 | 60 806 | −47 319 |
| Personalkostnader | 68 583 | 47 921 | 89 006 | 102 800 | 96 468 | 94 886 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gratistidningarnas Service AB
Översikt
Gratistidningarnas Service AB (org.nr 556239-1069) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1984 och har funnits i 42 år. Säte enligt registret: Båstad. Bransch enligt SCB: intressebevakning inom branschorganisationer (SNI 94111).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 734 000 kr, vilket är 13,0 % mer än året innan (1 535 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 47 319 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 517 696 kr och det egna kapitalet 275 996 kr (soliditet 53,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 8 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.