Lefo Transport AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 826 737 | 952 093 | 1 069 263 | 1 199 891 | 1 283 956 | 1 274 003 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 027 | 0 | 0 | 140 384 | 105 384 | 70 384 |
| Summa tillgångar | 833 764 | 952 093 | 1 069 263 | 1 340 275 | 1 389 340 | 1 344 387 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 549 209 | 593 069 | 674 084 | 843 534 | 841 421 | 761 161 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 549 209 | 593 069 | 674 084 | 843 534 | 841 421 | 761 161 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 8 416 | 74 469 | 36 155 | 101 561 | 51 178 | 35 307 |
| Summa eget kapital | 284 555 | 359 024 | 395 179 | 496 741 | 547 919 | 583 226 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 4 489 000 | 4 814 000 | 4 851 000 | 6 357 000 | 6 577 000 | 6 267 000 |
| Rörelseresultat | 8 547 | 89 749 | 47 328 | 127 678 | 63 630 | 43 815 |
| EBITDA | 17 095 | 94 776 | 47 328 | 162 294 | 98 630 | 78 815 |
| Resultat före skatt | 8 416 | 89 506 | 47 328 | 127 861 | 64 271 | 44 333 |
| Årets resultat | 8 416 | 74 469 | 36 155 | 101 561 | 51 178 | 35 307 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 8 548 | 5 027 | 0 | 34 616 | 35 000 | 35 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lefo Transport Aktiebolag
Översikt
Lefo Transport Aktiebolag (org.nr 556233-5157) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1983 och har funnits i 43 år. Säte enligt registret: Malung. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 267 000 kr, vilket är 4,7 % mindre än året innan (6 577 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 35 307 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 344 387 kr och det egna kapitalet 583 226 kr (soliditet 43,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.