Scan-Coor Cristalisering AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2020/21Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2021
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 099 273 | 2 143 220 | 2 535 921 |
| Summa anläggningstillgångar | 123 890 | 129 399 | 688 505 |
| Summa tillgångar | 2 223 163 | 2 272 619 | 3 224 426 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 322 880 | 290 957 | 479 548 |
| Långfristiga skulder | — | — | 192 468 |
| Summa skulder | 1 167 280 | 1 139 002 | 1 624 016 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 205 164 | 377 734 | 466 793 |
| Summa eget kapital | 1 055 883 | 1 133 617 | 1 600 410 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 529 000 | 2 657 000 | 2 837 000 |
| Rörelseresultat | 358 840 | 486 858 | 705 277 |
| EBITDA | 445 361 | 567 941 | 686 666 |
| Resultat före skatt | 267 710 | 483 120 | 599 684 |
| Årets resultat | 205 164 | 377 734 | 466 793 |
| Personalkostnader | 1 404 108 | 1 433 006 | 1 685 321 |
| Avskrivningar | 86 521 | 81 083 | −18 611 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Scan-Coor Cristalisering Aktiebolag
Översikt
Scan-Coor Cristalisering Aktiebolag (org.nr 556232-2304) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1983 och har funnits i 43 år. Säte enligt registret: Haninge. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2021 var 2 837 000 kr, vilket är 6,8 % mer än året innan (2 657 000 kr). Från 2019 till 2021 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,9 % per år. Årets resultat 2021 var en vinst på 466 793 kr (16,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2021: 4. Nettoomsättningen per anställd var 709 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2021 var balansomslutningen 3 224 426 kr och det egna kapitalet 1 600 410 kr (soliditet 49,6 %). Årsredovisningen för 2021 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2021.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.