Lundberg & Selander AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 908 612 | 3 037 684 | 3 155 849 | 3 467 283 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 966 439 | 2 539 640 | 2 284 063 | 2 289 976 |
| Summa tillgångar | 5 875 051 | 5 577 324 | 5 439 912 | 5 757 259 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 4 512 140 | 4 484 963 | 3 535 574 | 4 363 805 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 4 946 037 | 5 071 302 | 4 426 173 | 4 981 621 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 538 189 | 377 008 | 507 717 | 161 899 |
| Summa eget kapital | 929 014 | 506 022 | 1 013 739 | 775 638 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 27 271 000 | 26 968 000 | 27 944 000 | 26 854 000 |
| Rörelseresultat | 583 859 | 672 213 | 989 360 | −19 647 |
| EBITDA | 1 512 245 | 1 120 427 | 1 340 516 | 348 845 |
| Resultat före skatt | 709 463 | 501 528 | 685 210 | 259 295 |
| Årets resultat | 538 189 | 377 008 | 507 717 | 161 899 |
| Personalkostnader | 10 982 220 | 11 224 169 | 11 413 200 | 11 166 356 |
| Avskrivningar | 928 386 | 448 214 | 351 156 | 368 492 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 16 | 16 | 20 | 20 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 400 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lundberg & Selander Aktiebolag
Översikt
Lundberg & Selander Aktiebolag (org.nr 556232-2064) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1983 och har funnits i 43 år. Säte enligt registret: Sundsvall. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 26 854 000 kr, vilket är 3,9 % mindre än året innan (27 944 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 161 899 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 20. Nettoomsättningen per anställd var 1 342 700 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 757 259 kr och det egna kapitalet 775 638 kr (soliditet 13,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.