Harplinge Smides & Mekaniska AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021/22Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 433 177 | 633 115 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 95 002 |
| Summa tillgångar | 433 177 | 728 117 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 25 712 | 137 164 |
| Långfristiga skulder | 21 752 | 9 600 |
| Summa skulder | 95 789 | 270 716 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 40 767 | 120 013 |
| Summa eget kapital | 337 388 | 457 401 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 133 540 | 429 583 |
| Rörelseresultat | 69 255 | 226 995 |
| EBITDA | 69 255 | 231 993 |
| Resultat före skatt | 51 897 | 151 298 |
| Årets resultat | 40 767 | 120 013 |
| Personalkostnader | 200 | 200 |
| Avskrivningar | 0 | 4 998 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Harplinge Smides & Mekaniska Aktiebolag
Översikt
Harplinge Smides & Mekaniska Aktiebolag (org.nr 556232-0787) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1983 och har funnits i 43 år. Säte enligt registret: Gullbrandstorp.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 429 583 kr, vilket är 222 % mer än året innan (133 540 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 120 013 kr (27,9 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 728 117 kr och det egna kapitalet 457 401 kr (soliditet 62,8 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.