Indusan AktiebolagAktiv

556229-5005AktiebolagRegistrerat 1983TIBRO

Finansiell översikt

249 000 kr−55,9%
Omsättning 2024
+1,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2024
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn201920202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
201920202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar8 629 4172 369 8021 242 3451 874 2982 578 3863 747 933
Summa anläggningstillgångar3 623 9204 983 1026 365 3966 874 4658 894 3518 839 612
Summa tillgångar12 253 3377 352 9047 607 7418 748 76311 472 73712 587 545
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 041 0631 667 9721 875 8713 357 471155 726339 001
Långfristiga skulder——500 00004 805 7855 718 375
Summa skulder1 868 0811 667 9722 375 8713 357 4714 961 5116 057 376
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)9 423 797299 676−453 062159 4221 119 93418 943
Summa eget kapital10 385 2565 684 9325 231 8705 391 2926 511 2266 530 169
Resultaträkning
Nettoomsättning234 000377 000757 000897 000564 000249 000
Rörelseresultat−4 272 812−535 092−453 06214 4161 192 468164 567
EBITDA−4 003 031−535 092−365 840126 3401 248 302220 401
Resultat före skatt9 423 797299 676−453 062159 4221 137 94425 263
Årets resultat9 423 797299 676−453 062159 4221 119 93418 943
Personalkostnader147 983324 51496 104130 329697 877535 764
Avskrivningar269 781087 222111 92455 83455 834
Övriga nyckeltal
Anställda111132
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Indusan Aktiebolag

Översikt

Indusan Aktiebolag (org.nr 556229-5005) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1983 och har funnits i 43 år. Säte enligt registret: Tibro. Bransch enligt SCB: humanitära insatser (SNI 88994).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 249 000 kr, vilket är 55,9 % mindre än året innan (564 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,3 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 18 943 kr (7,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 124 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 12 587 545 kr och det egna kapitalet 6 530 169 kr (soliditet 51,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma adress