Steel Joint ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 650 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 024 000 | 2 805 000 | 2 368 000 | 2 800 000 | 2 746 000 |
| Årets resultat | 399 442 | 259 198 | 125 088 | 311 801 | 404 653 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 788 000 | 1 729 000 | 1 399 000 | 1 672 000 | 2 063 000 |
| Summa skulder | 999 525 | 1 081 327 | 926 238 | 1 137 437 | 1 123 784 |
| Summa eget kapital | 788 475 | 647 673 | 472 762 | 534 563 | 939 216 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | 250 000 | — | 650 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Steel Joint AB
Översikt
Steel Joint AB (org.nr 556229-1624) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1983 och har funnits i 43 år. Säte enligt registret: Sigtuna. Bransch enligt SCB: partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder (SNI 46210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 746 000 kr, vilket är 1,9 % mindre än året innan (2 800 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 404 653 kr (14,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 373 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 063 000 kr och det egna kapitalet 939 216 kr (soliditet 45,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 650 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.