Mobile Home i Härryda AktiebolagAktiv

556229-0626AktiebolagRegistrerat 1983HÄRRYDA

Finansiell översikt

11 859 000 kr+4,5%
Omsättning 2024/25
+5,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
05 mn10 mn15 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar4 461 5886 146 0624 208 5995 902 6498 819 14812 386 377
Summa anläggningstillgångar2 020 4822 313 0642 830 7452 342 5164 197 5593 591 286
Summa tillgångar6 482 0708 459 1267 039 3448 245 16513 016 70715 977 663
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 773 0573 760 6231 668 5471 804 8743 594 5176 731 034
Långfristiga skulder——————
Summa skulder3 568 1945 000 1333 072 6923 743 5457 668 56410 088 607
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)274 238545 117507 659534 968846 523540 912
Summa eget kapital2 913 8763 458 9933 966 6524 501 6205 348 1435 889 056
Resultaträkning
Nettoomsättning9 232 00011 325 00010 430 00010 476 00011 353 00011 859 000
Rörelseresultat258 7941 013 519818 4141 201 0723 193 87436
EBITDA589 3671 442 8531 345 5031 650 5984 189 0711 051 739
Resultat före skatt353 366699 558643 083653 8581 076 330691 397
Årets resultat274 238545 117507 659534 968846 523540 912
Personalkostnader880 416907 249876 447706 664658 6801 146 415
Avskrivningar330 573429 334527 089449 526995 1971 051 703
Övriga nyckeltal
Anställda222222
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Mobile Home i Härryda Aktiebolag

Översikt

Mobile Home i Härryda Aktiebolag (org.nr 556229-0626) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1983 och har funnits i 43 år. Säte enligt registret: Härryda. Bransch enligt SCB: tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar (SNI 29200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 859 000 kr, vilket är 4,5 % mer än året innan (11 353 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 540 912 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 5 929 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 15 977 663 kr och det egna kapitalet 5 889 056 kr (soliditet 36,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.