Thalin & Co AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 877 000 | 1 705 000 | 1 388 000 | 1 296 617 | 973 488 |
| Årets resultat | 185 617 | 80 259 | −159 482 | 142 808 | −130 322 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 511 554 | 444 346 | 793 087 | 688 659 | 653 433 |
| Summa skulder | 405 814 | 258 347 | 766 570 | 519 334 | 564 430 |
| Summa eget kapital | 105 740 | 185 999 | 26 517 | 169 325 | 89 003 |
| Anställda | 2 | 2 | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Thalin & Co Aktiebolag
Översikt
Thalin & Co Aktiebolag (org.nr 556225-0653) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1983 och har funnits i 43 år. Säte enligt registret: Nacka. Bransch enligt SCB: grafisk design och visuell kommunikation (SNI 74120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 973 488 kr, vilket är 24,9 % mindre än året innan (1 296 617 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 130 322 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 653 433 kr och det egna kapitalet 89 003 kr (soliditet 13,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.