Nectar Systems ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 635 046 | 4 096 213 | 984 246 | 1 596 342 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 808 813 | 10 774 156 | 12 227 634 | 12 590 084 |
| Summa tillgångar | 10 443 859 | 14 870 369 | 13 211 880 | 14 186 426 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 5 784 988 | 9 896 053 | 6 417 243 | 5 047 946 |
| Långfristiga skulder | 2 354 625 | 2 637 125 | 3 706 172 | 6 072 609 |
| Summa skulder | 8 562 461 | 13 056 026 | 10 952 267 | 13 424 407 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −48 303 | −67 055 | 445 270 | 2 406 |
| Summa eget kapital | 1 881 398 | 1 814 343 | 2 259 613 | 762 019 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 841 223 | 6 633 475 | 7 280 626 | 6 593 142 |
| Rörelseresultat | −304 202 | 681 130 | 1 575 200 | 531 835 |
| EBITDA | −185 577 | 798 998 | 1 665 316 | 608 741 |
| Resultat före skatt | −51 514 | 2 585 | 653 586 | 45 180 |
| Årets resultat | −48 303 | −67 055 | 445 270 | 2 406 |
| Personalkostnader | 7 194 605 | 6 742 184 | 5 861 255 | 4 984 502 |
| Avskrivningar | 118 625 | 117 868 | 90 116 | 76 906 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 12 | 12 | 11 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nectar Systems AB
Översikt
Nectar Systems AB (org.nr 556204-3959) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1980 och har funnits i 46 år. Säte enligt registret: Hässleholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 593 142 kr, vilket är 9,4 % mindre än året innan (7 280 626 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 406 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 659 314 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 186 426 kr och det egna kapitalet 762 019 kr (soliditet 5,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.