Samson Mät- och Reglerteknik AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 10 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 80 203 753 | 69 308 115 | 65 016 618 | 64 801 114 |
| Summa anläggningstillgångar | 940 172 | 928 153 | 614 370 | 486 665 |
| Summa tillgångar | 81 144 000 | 70 236 000 | 65 630 987 | 65 287 779 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 27 222 210 | 10 195 592 | 13 625 087 | 11 705 111 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 27 222 285 | 10 195 324 | 13 625 087 | 11 705 111 |
| Aktiekapital | 4 200 000 | 4 200 000 | 4 200 000 | 4 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 17 750 671 | 12 118 961 | 11 965 224 | 6 576 768 |
| Summa eget kapital | 53 921 715 | 60 040 676 | 52 005 900 | 53 582 668 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 108 215 000 | 91 753 000 | 88 369 583 | 84 607 500 |
| Rörelseresultat | 21 789 714 | 14 236 100 | 13 942 896 | 7 811 239 |
| EBITDA | 22 018 432 | 14 480 590 | 14 194 845 | 8 016 931 |
| Resultat före skatt | 21 781 635 | 15 286 114 | 15 141 214 | 8 313 708 |
| Årets resultat | 17 750 671 | 12 118 961 | 11 965 224 | 6 576 768 |
| Personalkostnader | 14 382 359 | 14 196 837 | 15 284 740 | 17 346 490 |
| Avskrivningar | 228 718 | 244 490 | 251 949 | 205 692 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 14 | 13 | 15 | 16 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 5 000 000 | 10 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Samson Mät- och Reglerteknik Aktiebolag
Översikt
Samson Mät- och Reglerteknik Aktiebolag (org.nr 556201-6492) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1979 och har funnits i 46 år. Säte enligt registret: Billdal. Bransch enligt SCB: partihandel med mät- och precisionsinstrument (SNI 46641).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 84 607 500 kr, vilket är 4,3 % mindre än året innan (88 369 583 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 6 576 768 kr (7,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 16 (året innan: 15). Nettoomsättningen per anställd var 5 287 969 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 65 287 779 kr och det egna kapitalet 53 582 668 kr (soliditet 82,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 10 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.