Thermobyggen Gränna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 14 000 845 | 16 447 076 | 20 309 164 | 21 191 550 | 24 152 868 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 127 827 | 3 827 045 | 3 336 693 | 2 427 245 | 2 827 119 |
| Summa tillgångar | 16 128 672 | 20 274 121 | 23 645 857 | 23 618 795 | 26 979 987 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 7 839 502 | 9 131 257 | 11 218 964 | 10 562 733 | 13 703 302 |
| Långfristiga skulder | 139 263 | 79 190 | 24 098 | 263 798 | 1 260 486 |
| Summa skulder | 10 981 735 | 12 955 296 | 15 680 926 | 15 797 244 | 19 076 500 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 868 049 | 2 171 888 | 2 646 106 | 1 856 620 | 1 081 936 |
| Summa eget kapital | 5 146 937 | 7 318 825 | 7 964 931 | 7 821 551 | 7 903 487 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 65 578 833 | 61 444 036 | 65 190 908 | 62 862 468 | 95 218 237 |
| Rörelseresultat | 1 312 615 | 3 486 630 | 4 006 199 | 2 887 373 | 529 452 |
| EBITDA | 1 617 787 | 3 805 078 | 4 399 081 | 3 404 940 | 874 578 |
| Resultat före skatt | 1 123 387 | 2 757 684 | 3 351 453 | 2 382 031 | 1 403 244 |
| Årets resultat | 868 049 | 2 171 888 | 2 646 106 | 1 856 620 | 1 081 936 |
| Personalkostnader | 10 576 888 | 10 828 396 | 12 034 823 | 13 465 073 | 16 160 768 |
| Avskrivningar | 305 172 | 318 448 | 392 882 | 517 567 | 345 126 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 16 | 16 | 18 | 19 | 23 |
| Föreslagen utdelning | — | 2 000 000 | 2 000 000 | 1 000 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Thermobyggen Gränna AB
Översikt
Thermobyggen Gränna AB (org.nr 556201-2244) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1979 och har funnits i 47 år. Säte enligt registret: Gränna. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 95 218 237 kr, vilket är 51,5 % mer än året innan (62 862 468 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 081 936 kr (1,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 23 (året innan: 19). Nettoomsättningen per anställd var 4 139 923 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 26 979 987 kr och det egna kapitalet 7 903 487 kr (soliditet 29,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.