Jabe-Konsult AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 349 129 | 288 252 | 236 049 | 282 009 | 338 159 | 277 269 | 363 646 |
| Summa anläggningstillgångar | 174 573 | 174 573 | 174 509 | 174 509 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 523 702 | 462 825 | 410 558 | 456 518 | 338 159 | 277 269 | 363 646 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 972 | 19 437 | −563 | 38 934 | 75 944 | 6 939 | 53 729 |
| Långfristiga skulder | 392 614 | 201 372 | 241 374 | 320 800 | 172 677 | 172 677 | 172 677 |
| Summa skulder | 393 586 | 220 809 | 240 811 | 359 734 | 248 621 | 179 616 | 226 406 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −21 810 | −138 099 | −72 270 | −72 963 | −157 246 | −53 220 | 39 587 |
| Summa eget kapital | 130 116 | 242 016 | 169 747 | 96 784 | 89 538 | 97 653 | 137 240 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 83 619 | 118 711 | 58 081 | 87 787 | 111 925 | 50 428 | 181 203 |
| Rörelseresultat | −20 537 | −37 926 | −72 195 | −72 680 | 17 316 | −53 106 | 39 584 |
| Resultat före skatt | −21 810 | −138 099 | −72 270 | −72 963 | −157 246 | −53 220 | 39 587 |
| Årets resultat | −21 810 | −138 099 | −72 270 | −72 963 | −157 246 | −53 220 | 39 587 |
| Personalkostnader | 0 | 13 464 | 8 942 | 16 792 | 0 | — | 185 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Jabe-Konsult Aktiebolag
Översikt
Jabe-Konsult Aktiebolag (org.nr 556200-5602) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1979 och har funnits i 47 år. Säte enligt registret: Frillesås. Bransch enligt SCB: industridesign och modedesign (SNI 74110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 181 203 kr, vilket är 259 % mer än året innan (50 428 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 39 587 kr (21,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 363 646 kr och det egna kapitalet 137 240 kr (soliditet 37,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.