Nya Gotlands Vaktbolag ABAktiv

556199-5522AktiebolagRegistrerat 1979ROMAKLOSTER

Finansiell översikt

5 706 000 kr−17,7%
Omsättning 2024/25
+45,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
02 mn4 mn6 mn8 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar699 0511 145 6042 574 9603 209 7253 663 0373 332 496
Summa anläggningstillgångar22 80022 400122 177948 000828 824709 824
Summa tillgångar721 8511 168 0042 697 1374 157 7254 491 8614 042 320
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder134 838756 2501 884 8782 689 0872 191 5771 613 505
Långfristiga skulder————158 33450 000
Summa skulder189 682869 0942 117 7223 121 9312 992 7552 355 505
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)257 050131 244280 505456 378463 312187 709
Summa eget kapital532 169298 910579 4151 035 7941 499 1061 686 815
Resultaträkning
Nettoomsättning889 0001 448 0003 255 0006 624 0006 930 0005 706 000
Rörelseresultat330 306232 955479 377814 650887 398362 037
EBITDA353 106261 355495 377888 8271 006 574481 037
Resultat före skatt328 855168 531355 569584 802595 940252 514
Årets resultat257 050131 244280 505456 378463 312187 709
Personalkostnader56 585234 981763 3832 760 5692 668 7211 631 328
Avskrivningar22 80028 40016 00074 177119 176119 000
Övriga nyckeltal
Anställda112875
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Nya Gotlands Vaktbolag AB

Översikt

Nya Gotlands Vaktbolag AB (org.nr 556199-5522) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1979 och har funnits i 47 år. Säte enligt registret: Romakloster. Bransch enligt SCB: bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 706 000 kr, vilket är 17,7 % mindre än året innan (6 930 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 45,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 187 709 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 141 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 042 320 kr och det egna kapitalet 1 686 815 kr (soliditet 41,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.