Selångers Mark & Stängsel AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 80 | 111 | 158 | 199 | 320 | 324 | 5 924 |
| Summa anläggningstillgångar | 174 385 | 174 385 | 174 385 | 174 385 | 174 385 | 174 385 | 174 385 |
| Summa tillgångar | 174 465 | 174 496 | 174 543 | 174 584 | 174 705 | 174 709 | 180 309 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 35 333 | 50 783 | 66 233 | 81 934 | 94 482 | 107 509 | 14 792 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 35 333 | 50 783 | 66 233 | 81 934 | 94 482 | 107 509 | 14 792 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −14 028 | −15 419 | −15 403 | −15 660 | −12 427 | −13 023 | 98 317 |
| Summa eget kapital | 139 132 | 123 713 | 108 310 | 92 650 | 80 223 | 67 200 | 165 517 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −14 027 | −15 402 | −15 402 | −15 652 | −12 402 | −13 027 | −15 667 |
| Resultat före skatt | −14 028 | −15 419 | −15 403 | −15 660 | −12 427 | −13 023 | 98 317 |
| Årets resultat | −14 028 | −15 419 | −15 403 | −15 660 | −12 427 | −13 023 | 98 317 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Selångers Mark & Stängsel Aktiebolag
Översikt
Selångers Mark & Stängsel Aktiebolag (org.nr 556198-0219) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1978 och har funnits i 48 år. Säte enligt registret: Sundsvall. Bransch enligt SCB: övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2020 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 98 317 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 180 309 kr och det egna kapitalet 165 517 kr (soliditet 91,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.